STUDIJNÍ PROGRAMY

Většina kazatelů anebo aktivních členů církve nemá možnost přerušit svou službu či povolání na delší dobu, aby se mohli podrobit biblickému vzdělávání. Český biblický institut je biblická škola určená speciálně pro lidi v tomto postavení: výuka probíhá kombinací dálkového a prezenčního studia a poskytuje solidní teologické vzdělání s velkým důrazem na praktické uplatnění. 

OSOBNÍ VÝUKA

Výuka probíhá jednou měsíčně (od září do června) v pátek a v sobotu. Studenti přijedou v pátek na večeři, po které probíhá vyučování a to pokračuje až do sobotního odpoledne.

SAMOSTUDIUM

Mezi studijními víkendy studenti čtou a studují podle vlastního rozvrhu. Domácí úkoly nebo testy odevzdávají a vyplňují online na vzdělávací platformě Canvas. Čas potřebný ke studiu závisí na daném programu a může se pohybovat od přibližně 9 hodin týdně (Základy křesťanské víry 1&2) do přibližně 12 hodin týdně (Výklad a kázání Bible, Biblické poradenství).

Pro studium programu Základy křesťanské víry 2 je nutné absolvovat  program Základy křesťanské víry 1. Pro studium programů Biblické poradenství a Výklad a kázání Bible je nutné absolvovat  programy ZKV 1&2. Přihlásit se však mohou i ti, kteří absolvovali obsahově srovnatelné programy se ZKV 1&2 na semináři, v rámci sborového kurzu apod.

Dostatečnost tohoto studia bude individuálně posouzena. Konečné rozhodnutí o přijetí do programu náleží zástupcům ČBI. ČBI si též vyhrazuje právo zadat uchazeči dodatečné úkoly pro to, aby byly splněny vstupní podmínky do programu a studium tak bylo pro uchazeče, jeho osobní život i křesťanskou službu maximálně prospěšné.

ZÁKLADY KŘESŤANSKÉ VÍRY (NOVINKA)

ZÁKLADY KŘESŤANSKÉ VÍRY 2

VÝKLAD A KÁZÁNÍ BIBLE

základy křesťanské víry – NOVINKA (2024/2025)

Český biblický institut v nadcházejícím školním roce (2024/2025) nabídne nový dvouletý kurz Základů křesťanské víry. Stěžejní součástí kurzu bude především studium Bible. Kurz si klade za cíl obeznámit věřící s obsahem Písma celistvě a prakticky. Dvouleté časové rozpětí kurzu umožní studentům poskytnuté informace lépe pojmout a vstřebat. V prvním roce se studenti zaměří na Přehled Starého zákona, v druhém roce na Přehled Nového zákona. Studenti stráví většinu svého času v samotném Písmu. Během kurzu budou mít za úkol systematicky přečíst celou Bibli (tzv. od Genesis po Zjevení), seznámí se s ústředními tématy jednotlivých biblických knih, osvojí si klíčové pasáže textu a zapamatují si řadu důležitých veršů. Studenti se rovněž naučí získané vědomosti používat v praxi. K tomu poslouží doprovodné předměty jako Praktická teologie v prvním roce kurzu, a Principy výkladu Bible, či Apologetika a evangelizace v roce druhém.

 

PŘEHLED STARÉHO A NOVÉHO ZÁKONA

Během dvouletého studia studenti získají přehled o Starém zákoně (1. rok) a o Novém zákoně (2. rok). Jednou měsíčně vypracují domácí úkoly a test. Od Genesis po Zjevení budou zkoumat literární formu každé knihy, její strukturu, historické a zeměpisné souvislosti, čímž získají lepší porozumění biblickým textům a dovednosti aplikovat jejich obsah pro život a službu v dnešní době.

PRAKTICKÁ TEOLOGIE

Během prvního roku studia bude kladen důraz na praktické využití získaných vědomostí. Stěžejním studijním materiálem tohoto předmětu bude učebnice s názvem Učednictví v praxi (Partners). Jedná se o křesťanský učednický program, který má pomoci novým i dlouholetým věřícím růst ve víře. Pomůže studentům hlouběji poznat deset základních oblastí křesťanské věrouky. Je koncipován primárně pro studijní dvojice, ale lze ho procházet i ve větších skupinách. Cílem předmětu je pomoci studentům využívat nabyté znalosti k vzájemnému duchovnímu obohacení, růstu ve víře a praktické pomoci.

Přehled jednotlivých hodin předmětu:
    1. Osobní vztah s Bohem
    2. Prohloublení svého poznání boha
    3. Samostatné studium Bible
    4. Rozvíjení modlitebního života
    5. Život pod vedením Ducha svatého
    6. Důležitost zdravé místní církve
    7. Cílená snaha o biblické společenství
    8. Aktivní služba v církvi
    9. Sdílení evangelia s lidmi, kteří ho potřebují
    10. Svatý život v nesvatém světě
PRINCIPY VÝKLADU BIBLE

V první polovině druhého roku kurzu se studenti seznámí se základními principy výkladu Bible. Obsahem předmětu je studium klíčových principů (vědy) a praktikování (umění) řádného výkladu Písma. Předmět má za úkol zhodnotit různé pohledy na výklad Slova s upřednostněním gramaticko-historické metody, která se nejvíce shoduje se samotnou podstatou Bible. Důraz bude kladen na věrné uplatnění principů této metody v různých fázích výkladu. Pozornost bude také věnována diskusím ohledně cílů výkladu Bible spolu s nezbytnými prerekvizitami a předpoklady samotného vykladače (interpreta).

APOLOGETIKA A EVANGELIZACE

V druhé polovině druhého roku kurzu se studenti zaměří na problematiku apologetiky a evangelizace. Předmět se zabývá klíčovými biblickými texty, které se týkají základních otázek apologetiky jako například: Jaká je podstata nevěřícího? Co je nevěřícím dle Písma zřejmé? Jaká je úloha Písma v apologetice a co je podstatou evangelia? Pozornost je věnována také praktickým problémům, k nimž patří existence zla nebo zvěstování evangelia našmu okolí či přátelům.

výklad a kázání bible (2024/2025)

Biblické vyučování a kázání, které má zásadní význam pro zdraví církve, nemůže být nikdy přeceněno. Při pohledu do církevní historie jasně vidíme, že vyučování a kázání hrálo hlavní roli ve funkčnosti církve a v jejím růstu. Česká reformace byla započata činností mužů, kteří vybízeli druhé ke kázání pravdy. Jan Milíč, Jan Hus a další si uvědomili důležitost kázání a svědomitě pracovali nejen na tom, aby sami k lidem promlouvali, ale také aby připravili další muže k vyučování a kázání. Považujeme vyučování a kázání za stejně důležité jako naši předkové, a proto se snažíme vzdělávat muže tak, aby byli schopni vykládat Boží slovo.

 

Cíle kurzu

Cílem kazatelského kurzu je naučit studenty kázat biblicky. Během dvou let se studenti naučí základní kroky přípravy kázání od pozorování obsahu textu, přes větný rozbor až po samotný přednes kázání. Ten, kdo učí, vede; proto je student také seznámen s povinnostmi a požadavky, které jsou kladeny na duchovní vedoucí a starší církve.

 

Předměty kurzu

Homiletika I & II

Homiletika je stěžejní předmět kurzu, který studentům umožní získat základní znalosti a dovednosti nezbytné pro přípravu výkladového kázání. V tomto předmětu se studenti zaměří na teologii, metodologii, historii a praxi výkladového kázání. Tento předmět má studentům rovněž pomoct co nejlépe aplikovat základní biblické pravdy ve prospěch každodenního duchovného života posluchačů.

V tomto předmětu se začínající kazatel naučí prakticky předávat to, co se naučil v předchozích kurzech. Koneckonců, nejlepším způsobem učení je praxe. Po celou dobu kurzu bude každý student pravidelně kázat (přibližně 15x). Každé kázání doprovází diskuse a hodnocení, aby se student mohl neustále zlepšovat.

 

Pastorace

Tento předmět pomůže studentovi osvojit si principy a návyky pastorační péče věřících ve svém sboru. Součástí tohoto předmětu proto budou praktické úkoly, četba a diskuse, které pomohou studentovi rozvinout jeho obdarování, popř. lépe poznat své silné stránky v konkrétních oblastech pastorační služby.

 

Hermeneutika

Tento předmět si klade za cíl prohloubit znalosti získané v předmětu „Principy výkladu Bible“ (ZKV). Konkrétně dál rozšiřuje studentovu praktickou schopnost věrně vykládat svatá Písma, ale také prohlubuje jeho teoretickou znalost křesťanské hermeneutiky. V rámci praxe se kurz zaměřuje na cvičení, která budou upevňovat jak studentovu znalost základního postupu výkladu (pozorování-interpretace-aplikace), ale také budou budovat jeho zdravý úsudek při výkladu složitějších pasáží Písma. Teoretická část si klade za cíl nastínit klíčové teologicko-filozofické otázky spojené s výkladem a pomůže studentovi se lépe orientovat v literatuře a problematice spojené s výkladem.

 

Systematická teologie

Cílem je prohloubit a navázat na znalosti získané v předmětu „Přehled křesťanských doktrín“ (ZKV2). Téma výuky se zaměřuje na několik vybraných klíčových teologických oblastí, které se úzce dotýkají života místní církve. 

 

Semináře programu

  • Biblická konference
  • Základy biblické řečtiny

Semináře nejsou určeny pouze našim studentům, ale také pastorům/starším, vedoucím biblických kurzů, vedoucím mládeže, vedoucím nedělních škol a komukoli, kdo touží sloužit Pánu v místní církvi. Slouží k intenzivnímu studiu konkrétního tématu a jsou výbornou příležitostí ke společenství služebníků z různých církví a k jejich sdílení.

základy křesťanské víry 2 (naposledy v roce 2024/2025)

Ve Skutcích 8 položil Filip etiopskému eunuchovi zásadní otázku: „Rozumíš tomu, co čteš?“  a on mu na to odvětil: „Ne.“

Kurz Základy křesťanské víry 2 navazuje na první ročník a rozvíjí znalosti studentů tím, že je učí porozumět výrokům a záměrům biblického textu a vede je k jejich použití v osobním ztišení, v rodině, ve službě dětem či mládeži nebo v různých malých skupinkách.

Kurz se skládá ze tří předmětů:

  • Principy výkladu Bible
  • Přehled křesťanských doktrín
  • Apologetika a evangelizace.
PRINCIPY VÝKLADU BIBLE

Obsahem předmětu je studium základních principů (vědy) a praktikování (umění) řádného výkladu Bible. Předmět má za úkol zhodnotit různé pohledy na výklad Bible s upřednostněním gramaticko-historické metody, která se nejvíce shoduje se samotnou podstatou Bible. Důraz bude kladen na věrné uplatnění principů této metody v různých fázích výkladu. Pozornost bude také věnována diskusím ohledně cílů výkladu Bible spolu s nezbytnými prerekvizitami a předpoklady samotného vykladače (interpreta).

PŘEHLED KŘESŤANSKÝCH DOKTRÍN

Tento předmět je základním systematickým přehledem nejdůležitějších biblických doktrín, které jsou nezbytné pro křesťanský světonázor a efektivní službu. Důraz je kladen na následující věrouky: neomylnost, autorita a dostatečnost Písma, Boží charakter, podstata hříchu, stav člověka, Kristovo dílo, jádro evangelia, nezbytnost víry a pokání, role Ducha svatého ve spasení a posvěcení, na důležitost církve a další.

APOLOGETIKA A EVANGELIZACE

Předmět se zabývá klíčovými biblickými texty, které se týkají základních otázek apologetiky jako například: Jaká je podstata nevěřícího? Co je nevěřícím dle Písma zřejmé? Jaká je úloha Písma v apologetice a co je podstatou evangelia? Pozornost je věnována také praktickým problémům, k nimž patří existence zla nebo zvěstování evangelia našmu okolí či přátelům.

ZÁKLADY BIBLICKÉ ŘEČTINY (2024/2025)

Obsah kurzu a pro koho je určen

Jedná se (výhledově) o několika semestrální kurz, který má za cíl probrat jak základy gramatiky, tak lexika biblické řečtiny. Úspěšný absolvent bude schopný kompetentně pracovat s exegetickými nástroji a případně dál prohlubovat svou znalost koiné řečtiny. Kurz je určen zejména pro ty, kteří slouží v církevním prostředí a rádi by prohloubili své schopnosti vykládat Bibli.

Lektor: Bc. et Bc. Mojmír Adámek, M.Div

je absolvent bakalářského studia v oboru Klasická řečtina a literatura z Masarykovy univerzity. Řečtinu také studoval v rámci svých teologických studií jak v zahraničí, tak v Čechách. Působí jako lektor na Českém biblickém institutu a pomocný kazatel baptistické církve v Kroměříži.

DŮLEŽITÉ: PLNÝ STAV – PŘIHLÁŠKY DO TOHOTO PROGRAMU JIŽ NEPŘIJÍMÁME.